Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Svätá patrónka Slovenska (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Je nedokázatelné,
že volakedy žil Žid menom Ježiš. Preto je na mieste otázka, žila vôbec niekedy jeho kvázy matka. Odpoveď sa ponúka sama. Ked niet dôkazov o realnom žití Ježiša, jeho matka je naozaj len zvrátená cirkevná doktrína....
dugon šáša
Jezis na 99,99% skutocne zil. Dokonca je najlepsie zdokumentovanou postavou staroveku. Okrem desiatok zmienok od krestanskych autorov mame o nom zmienky aj od nekrestanov. Citujem z jednej knihy zoznam nekrestanskych autorov, ktori Jezisa spominaju: - Thallus (asi 1. století), historik, možná Samaritán. Jeho Dějiny se nedochovaly, ale dochovalo se zlomkovité dílo, které Thalla cituje. Toto zlomkovité dílo je nejčastěji ztotožňované se ztraceným spisem Chronografiai křesťanského historika Julia Africana (kolem 160/170 – kolem 240). Citace Thalla se nachází na zlomku číslo 18 zmiňovaného díla. - Mara bar Sarapion, syrský stoik – dopis synovi, prý krátce po roce 73. - Josephus Flavius (37/38 – kolem 100), snad nejvýznamnější židovský historik – Židovské starožitnosti, knihy 18,3 a 20,9. - Tacitus (kolem 55 – kolem 120), snad nejvýznamnější římský historik – Letopisy, kniha 15,44. - Suetonius (kolem 70 – kolem 140), římský historik, nejvýznamnější římský životopisec – Životopisy císařů, Claudius 25. - Plinius ml. (kolem 60 – asi 113), významný římský spisovatel, vysoký státní úředník – Dopis císaři Trajánovi z přelomu let 112/113. - Lúkiános ze Samosaty (kolem 120 – po 180), syrský spisovatel – O Peregrínově smrti 11 a 13. - Talmud (1.–4. století), soupis židovských diskusí týkajících se židovského Zákona a etiky – obsahuje více negativných zmínek o Ježíšovi, nejhistoričtější je text bSANH43a. Z tychto je problematicky len historik Thallus (prvy v zozname). Vsetci ho uvazaju ale nikde som nenasiel ten jeho text co vlastne napisal.
jozefkrchnak
to je uz slovickarenie
su veci objektivne dokazatelne a veci nedokazatelne. to je vsetko.
drotikar
<< < 1 2 3 4 5 > >>

Každý je veriaci

Sám si nikto nič ,čo sa musí dokazovať ,objektívne nedokáže,ale musí veriť ostatným.
 

to nie je pravda,

je objektivne mozne, aby si si nastudoval potrebnu problematiku a dotycny dokaz urobil sam. je to neprakticke a zrejme zbytocne, ale mozne. o tvojej viere v existenciu boha sa toto povedat neda.
 

 

Flaviusova zmienka o akoze spasitelovi je povazovana vedeckou komunitou za podvrh tusim zo 4. storocia. Krestania totiz velmi radi dopisovali do svitkov spatne zmienky aby dodali vierohodnost a realne zaklady svojej viere.

Tacitus iba spomina, ze existuje nabozenska sekta, ktora si hovori "krestania" a bolo to uz okolo roku 100 naseho letopoctu.

To su 2 najstarsie "zmienky" o krestanstve. Jedna podvrh a druha iba konstatuje, ze krestania existuju.
Problemom neskorsich zaznamov je, ze ak chcel niekto vediet nieco o krestanoch tak sa musel spytat krestanov a tak vsetky neskore zmienky nepochadzaju z neutralneho zdroja ale od samotnych krestanov a tak su nelegitimne.
 

 

„Flaviusova zmienka o akoze spasitelovi je povazovana vedeckou komunitou za podvrh tusim zo 4. storocia“ – Flaviova zmieka v Židovských starožitnostiach 18, 3,3 je vacsinou vedcov povazovana nie za uplny podvrh ale za krestanske prepracovanie povodneho textu. Terajsi, velmi pravdepodobne upraveny text, znie takto (preberám z českej knihy Mireie Ryškovej: „Doba Ježíše Nazaretského“): „V té době žil Ježíš, moudrý člověk, pokud ho ovšem máme/smíme nazývat člověkem. Byl vykonavatelem podivuhodných skutků, učil lidi, pro které bylo potěšením přijímat pravdu; a získal jak mnoho Židů, tak i mnoho Řeků/pohanů. Tento byl Mesiáš (=Christos). A když ho na základě udání našich předáků Pilát odsoudil k smrti ukřižováním, ti, kdo ho prve milovali, (s tím) nepřestali. Zjevil se jim totiž třetího dne znovu živý, jak o něm předem hlásali Boží proroci toto i přemnoho jiného podivuhodného. A ještě dodnes nezanikl ,rod´ křesťanů (christianoi), kteří se tak nazývají podle něho.“
Tento text dnes takmer žiadny vedec nepokladá za pôvodný, ale za kresťanské prepracovanie nejakého stručnějšieho pôvodného textu. Tejto hypotéze napomáhá aj skutočnosť, že bolo najdené nové znenie Flaviovho textu (uverejnené bolo r. 1971), ktoré pochádza z diela kresťanského arabského historika a biskupa hierapolského Agapia (10. stol.). Ten ho uviedol v následujúcej podobe: „V té době žil moudrý muž jménem Ježíš. Jeho způsob života byl dobrý a byl znám jako ctnostný. A mnoho lidí z Židů i jiných národů se stalo jeho učedníky. Pilát ho odsoudil k ukřižování a ke smrti. Říkali, že se jim zjevil třetí den po ukřižování a že byl živ; podle toho byl pokládán za Mesiáše, o němž proroci předpovídali zázraky.“
Okrem toho existuje aj ďalšia zmienka o Ježišovi u Flavia a to v Židovských starožitnostiach 20, 9,1. Udalosť je z roku 62: „...Ananos svolal zasedání synedria/velerady soudců a předvedl před ni bratra Ježíše zvaného Mesiáš (Christos) jménem Jakub a některé další, obvinil je, že překračovali zákon, předal je, aby byli ukamenováni“.
Inak Flaviova informacia o jestvovaní Ježišovho brata Jakuba súhlasí s informáciami od Mareka, Matúša i Pavla, ktorí vo svojich spisoch taktiež spomínajú Jakuba, Ježišovho brata.

Krestania totiz velmi radi dopisovali do svitkov spatne zmienky aby dodali vierohodnost a realne zaklady svojej viere“ – toto je rozpravka kolujuca po internete. Okrem hore uvedeneho textu u Flavia nevieme o ziadnom inom, ktory by krestania upravili. Preco by to vobec robili? To myslis, ze by si krestania cely Jezisov pribeh vymysleli a potom falsovali este aj starovekych nekrestanskych autorov? Ved by to bola nezvladnutelna uloha, ved by boli na smiech pohanom, keby tito videli ako vpisuju texty do Flavia, Tacita, Suetonia, Plinia ml, atd.

Tacitus iba spomina, ze existuje nabozenska sekta, ktora si hovori "krestania" a bolo to uz okolo roku 100 naseho letopoctu – zial opat nemas pravdu, Tacitus spomina aj Jezisa: „...Krista dal za vlády Tiberiovy popravit Pontius Pilatus; zhoubná pověra, tehdy potlačená, znovu propukla nejen v Judsku, rodišti toho zla, ale také v hlavním městě, kam se ze všech stran stékají všechny ohavnosti a hanebnosti a nacházejí tam ctitele. ...“
 

 

„Problemom neskorsich zaznamov je, ze ak chcel niekto vediet nieco o krestanoch tak sa musel spytat krestanov a tak vsetky neskore zmienky nepochadzaju z neutralneho zdroja ale od samotnych krestanov a tak su nelegitimne“ – preco by spravy krestanov mali byt automaticky nelegitimne? To si naozaj myslis, ze by krestania dokazali vymysliet do zidovskych realii 1. storocia perfektne zapadajuci Jezisov zivot, a ze by potom oklamali starovekych nekrestanskych autorov? Nenasiel by sa ani jeden, ktory by odhalil, ze Jezis je mytus?
Prave naopak, v staroveku o jestvavani Jezisa nikto nepochyboval. Dokonca ani staroveky protikrestansky polemici (Celsus, Porfirius) nepochybovali o jestvovani Jezisa. V celom staroveku (a staroveký pisatelia mali predsa prístup k oveľa väčšiemu množstvu prameňov a dokumnetov než my), ba až do konca 18. storočia sa nenašiel nikto kto by pochyboval o Ježišovej existencii. Prvý kto vyslovil pochybnosti o Ježišovej existencii bol asi francúzky historik Constantin Francois Voney v roku 1791.

Aj dnes by sme velmi velmi tazko nasli historika, ktory napriek mnozstvu a vierohodnemu charakteru starovekych sprav, by pochyboval o Jezisovej existencii. O jestvovani Jezisa takmer vylucne pochybuju iba ludia na internete.
 

 

Takych historikov je kopec, iba ich nepoznas. Richard Carries, Bart Ehrmam a pod.
 

 

Od agnostika Barta Ehrmana som nejake knihy cital a nemam dojem, ze by popieral Jezisovu existenciu. Dokonca nedavno napisal knihu Existoval Ježiš? Historické argumenty za Ježiša z Nazaretu (Did Jesus Existed?: The Historical Argument for Jesus of Nazareth) kde hned na zaciatku jednoznacne pise: "Skutočnosť je taká, že čokoľvek si môžete myslieť o Ježišovi, on určite existoval."

Richarda Carriesa nepoznam a ani som o nom nic nenasiel na internete. Ale rad by som sa o nom nieco dozvedel. Mozete dat nejaky odkaz nanho. Dakujem.
 

 

Prečo je pod každým článkom o kresťanstve toľko nenávistných ateistov?
Prečo máte stále potrebu útočiť na Cirkev a vieru?
Čo tým sledujete?
Čo tým získate?
Kto vás organizuje?
Kto vás platí?
 

 

no vela ludi kope do vsetkeho comu nerozumie. Radi by rozumeli laske, obetavosti, pokore a pod. A nikto im to doteraz nevysvetlil, tak su nahnevani a podla toho to aj v diskusiach vyzera. Ako keby podstata bola v porozumeni a chapani.
 

 

Prečo je pod každým článkom o kresťanstve toľko nenávistných ateistov?
Lebo mame casto pocit, ze nam chcete organizovat, ako mame zit, namiesto toho, aby ste si sami zili ako uznate za vhodne a nas tiez nechali na pokoji.

Prečo máte stále potrebu útočiť na Cirkev a vieru?
Sme posadnuti diablom :-)

Čo tým sledujete?
Zabranit vzniku situacie, ked budu homosexuali prepustani z prace a prehresky fararov sa budu zametat pod koberec.

Čo tým získate?
Slobodu

Kto vás organizuje?
Diabol a slobodomurari :-)

Kto vás platí?
Nik, ale otazka je zaujimava, uz zo sposobu, akym je polozena.
 

myslím,

že sa nemusíte obávať prepúšťania homosexuálov z práce - doteraz ich nikto neprepúšťal a ani veriaci to nemajú v úmysle - niekto má neustálu potrebu zdôrazňovať, že aké veľké nebezpečenstvo pre homosexuálov sú veriaci-vlastne iba katolíci. A taktiež prehrešky kňazov nie sú zametané pod koberec. Že sa okolo toho nerobí humbuk a nekameňujú sa, to neznamená, že sa nerobí, alebo nerobil poriadok. Najviac pedofilov je v rodinách - ťažko sa to dokazuje, pretože vlastné matky zneužívaných detí "zametajú pod koberec" zverstvá svojich manželov. Každý sa bude zodpovedať za svoje rozhodnutia - aj dobré aj zlé. Je úplne jedno, či je to veriaci, alebo neveriaci. Ak sa niekto rozhodol a zdá sa mu správne žiť bez Boha, nech tak robí. A na margo organizovania, ako máte žiť - ten istý pocit môžu mať aj veriaci, mne sa veru zdá, že z každej strany sú útoky na veriacich, snaha "vzdelávať ich, aby sme my chudáci nežili ako v stredoveku, neumreli ako tmári", nevzdelaní a tupí." Tak ako si neveriaci vyjadrujú svoje pocity hádam majú právo aj veriaci a každý nech si vyberie, čo mu vyhovuje - mnoho neveriacich konvertovalo, mnoho veriacich prestalo veriť, takže, skúste nás nechať na pokoji a žite si ako chcete.
 

 

Ano presne ako vravis. Az na Rusko kde si veriaci a statna moc porozumeli a organizuju "hony" na homosexualov a vyhadzuju homosexualov z prace atd. A
 

nech sa páči

choďte písať blogy a nadávať do Ruska - tám šírte "osvetu".
 
Hodnoť

trochu nepresné,

Sv. Václav získal titul mučeníka neprávom a vzdelanejší Česi ho celkom bežne považujú za veľmi slabého panovníka. Sv. Pišta je zas typický kráľ urobený svätcom - mal vodcovské kvality, ale svätosti v ňom nebolo ani za náprstok. Svojich rivalov z rodiny dával dokonca oslepovať... Obľúbencom Maďarov sa stal dosť nezaslúžene, pretože svojich krajanov nemal v láske a opieral sa skôr o svoju nemeckú družinu a čiastočne o slovanskú šľachtu. De facto by sme ho mali mať radšej my ako Maďari.

Všeobecne svätí králi nestáli za veľa- Málo známe je, že za svätého bol vyhlásený aj Karol Veľký, ktorý tiež určite svätcom nebol - však panovníkom veľkého formátu. Cirkev ho považuje za kontroverzného, nie ani tak kvôli jeho činom, ale preto, lebo jeho vyhlásenie za svätca vzdoropápežom sledovalo politické ciele - ukázať, že cisárska moc je rovnako odvodená od svätca ako moc pápežská.
 
Hodnoť

povrchné

a potom aj trápne.
ako keby bolo dôležité len to, že trpeli.
Trocha chápania kontextu neuškodí (pokiaľ teda jeho vynechanie nie je súčasťou propagandy)
ak by "len" trpeli, bolo by to na zvolenie si ich ako patrónov málo, nezdá sa vám?
Takí Cyril a Metod mučení neboli a odvoláva sa na nich (pokrytecky) aj naša ústava.
mimochodom, čo si tak predstavuje autorka pod výrazom "víťazia najreakčnejšie konzervatívne sily"?
lebo tu vidím víťazsvtá závistlivcov a zlodejov!
 

 

Minule som videl na TV opbrazovke, že kdesi v prešove skladujú relikvie "svätých" a ktosi to tam komentoval ako sa ľudia k nim chodia modliť. To porušujú hneď prvé božie prikázanie?
 

prvé prikázanie zakazuje

poprosiť priateľa o pomoc?
 

 

Pán mal na mysli katolícke zbožňovanie kúskov tiel tzv svätcov , teda relikvie.No a to aj pre kresťanov čo sa oslobodili od katolicizmu a jeho bludov je modloslužobníctvo.
 

 

Predmet úcty a zbožňovanie sú významovo rozdielne významy. Akoby som Vám to vysvetlil.
Máte matku? Alebo ak nie, spomeniete si na ňu niekedy? Teraz budete mať prípadne aj príležitosť, na dušičky.
Takže si na chvíľu predstavte svoju matku. A teraz si predstavte nejakú fľandru. Pokiaľ neviete rozpoznať rozdiel medzi Vašou mamou a nejakou fľandrou, potom Vás ospravedlňuje, že si pletiete zbožňovanie s úctou.
Nič v zlom.
 

 

To nie je o tom že vzdávate úctu , keď ste už spomenul matku nechcete tvrdiť že aj s nej si odložíte kus kosti ktorej sa budete klanať. Vy vzdávate úctu matérii , teda častiam tiel údajných svätcov a to je modloslužobníctvo , či sa vám to páči a či nie, konieckoncov aj tzv svätcom vzdávate úctu ktorá prináleží iba Bohu.To je to čo už dávno u skutočných kresťanov vyvoláva odpor.Samozrejme ak pripustíte že sú to katolíci čo žijú v bludoch a už dávno si nezaslúžia nazývať sa pravými kresťanmi.
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 832
 2. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 220
 3. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 173
 4. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 118
 5. Martin Greguš: Celoplošný skríning: principiálnosť, priebeh a výsledky...Plusy a Mínusy 111
 6. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 102
 7. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 91
 8. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 91
 9. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud sa výrazne zastal Slováka v spore s Luhačovicami 85
 10. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 81

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?