Rómovia, mýty a fakty.

Autor: Marta Medzihradská | 29.12.2013 o 13:47 | (upravené 20.8.2014 o 20:41) Karma článku: 6,28 | Prečítané:  602x

V médiách sa objavilo pár hodnotných článkov, ktoré sa snažia vyvrátiť mýty o Rómoch. Články, ktoré využívajú najnovšie štatistiky sa však vyhli tým údajom, ktoré by naopak mohli potvrdiť, že ich náš sociálny systém motivuje k vytváraniu mnohopočetných rodín. Myslím si, že takéto nedopovedanie všetkých rozhodujúcich faktov vytvára priestor na konšpirácie a odvádza čitateľovu pozornosť od toho, čo mu chceme povedať. Mýtus, a možno i fakt, že Rómovia rodia deti kvôli sociálnym dávkam, nebol práve preto dostatočne vyvrátený. A to napriek tomu, že štúdie poskytli celkom vierohodné vysvetlenie príčin vysokej rómskej pôrodnosti.

Uvediem môj skromný prieskum finančnej situácie typickej rodiny v osade, alebo gete. Dvojica s menej ako štyrmi deťmi poberá dávku v hmotnej núdzi 157 Eur, (alebo 207 Eur pri viac ako 4 deťoch). Rodičovský príspevok je 200 Eur (+ 50 Eur na každé ďalšie dieťa). Pričom príspevok je len na dieťa do 3 rokov, alebo 6 rokov, ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav. Plus prídavky na deti sú 23 Eur na každé dieťa.

Vychádzajúc z týchto čísel si už vieme urobiť záver, prečo je pre rómsku rodinu výhodné mať každé tri roky novonarodené dieťa. Jej príjem sa tým zvýši z minimálnych 157 Eur na minimálnych 380 Eur. V prípade piateho dieťaťa z 249 Eur na 522 Eur. Zdá sa, že Rómovia sa správajú racionálne a využívajú, respektíve zneužívajú nastavenie sociálneho systému.

Z nášho pohľadu by sme za trhlinu takejto racionality zrejme považovali vyčlenenie sa zo spoločnosti a predstavu toho, čo bude o tri, alebo o 20 rokov. Rómovia majú svoju poistku. Je ňou ich komunita, príbuzní a predovšetkým vlastné dospelé deti.

Chudoba totiž prináša úplne iné pohľady na život. Plánovanie budúcnosti je výsadou života v relatívnom materiálnom bezpečí a v spoločnosti, ktorá poskytuje individuálnu slobodu. Jedna zo spomínaných štúdií (linky pod článkom) hovorí, že fenomén veľkých rodín je fenoménom chudoby a nie rómskej kultúry. Nájdeme ho v chudobných juhoamerických barrios, v černošských getách, afrických slumoch, ale poznali ho aj naši starí rodičia.

V chudobe je rodina základnou hodnotou. Je tomu tak práve preto, že zabezpečuje chýbajúce spoločenské bezpečie. Partner a deti, ktoré už v relatívne nízkom veku prispievajú k optimálnemu chodu rodiny predstavujú takéto bezpečie a sú veľmi dôležitým životným cieľom. Bohatstvo i spoločenský štatút v rámci komunity je v pevnej a veľkej rodine. Vytváranie mnohopočetných rodín je teda prirodzeným znakom chudoby.

Na Slovensku je 60% Rómov rozptýlených medzi majoritným obyvateľstvom, nežijú v osadách alebo v mestských getách. Pôrodnosť týchto Rómov výrazne klesá.

Rómovia, tak isto ako my a naši rodičia či starí rodičia túžia nielen po rodine, ale súčasne aj po odpútaní sa od veľkých rodinných klanov a vytváraní si svojho vlastného individuálneho života. Potrebujú bezpečie, ktoré nám zabezpečuje práca. K získaniu práce potrebujú vzdelanie a presvedčenie, že ich majorita medzi seba príjme. Neodpustím si dopovedať, že bude musieť a že raz bude na to aj hrdá.

 

Odporúčam:

http://www.syndromrom.sk/?page_id=12

http://invivomagazin.sk/romovia-najrozsirenejsie-dezinformacie_207.htm

http://www.sme.sk/c/7035833/pravnicka-byty-pre-romov-zadarmo-su-mytus.html

http://www.rasizmus.sk/2010/08/04/ked-je-vola-robit-romom-na-nic/

http://kosice.korzar.sme.sk/c/5628682/romska-porodnost-klesa.html?_pianoz0VVU2=1

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?