Rómovia, mýty a fakty.

Autor: Marta Medzihradská | 29.12.2013 o 13:47 | (upravené 20.8.2014 o 20:41) Karma článku: 6,28 | Prečítané:  465x

V médiách sa objavilo pár hodnotných článkov, ktoré sa snažia vyvrátiť mýty o Rómoch. Články, ktoré využívajú najnovšie štatistiky sa však vyhli tým údajom, ktoré by naopak mohli potvrdiť, že ich náš sociálny systém motivuje k vytváraniu mnohopočetných rodín. Myslím si, že takéto nedopovedanie všetkých rozhodujúcich faktov vytvára priestor na konšpirácie a odvádza čitateľovu pozornosť od toho, čo mu chceme povedať. Mýtus, a možno i fakt, že Rómovia rodia deti kvôli sociálnym dávkam, nebol práve preto dostatočne vyvrátený. A to napriek tomu, že štúdie poskytli celkom vierohodné vysvetlenie príčin vysokej rómskej pôrodnosti.

Uvediem môj skromný prieskum finančnej situácie typickej rodiny v osade, alebo gete. Dvojica s menej ako štyrmi deťmi poberá dávku v hmotnej núdzi 157 Eur, (alebo 207 Eur pri viac ako 4 deťoch). Rodičovský príspevok je 200 Eur (+ 50 Eur na každé ďalšie dieťa). Pričom príspevok je len na dieťa do 3 rokov, alebo 6 rokov, ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav. Plus prídavky na deti sú 23 Eur na každé dieťa.

Vychádzajúc z týchto čísel si už vieme urobiť záver, prečo je pre rómsku rodinu výhodné mať každé tri roky novonarodené dieťa. Jej príjem sa tým zvýši z minimálnych 157 Eur na minimálnych 380 Eur. V prípade piateho dieťaťa z 249 Eur na 522 Eur. Zdá sa, že Rómovia sa správajú racionálne a využívajú, respektíve zneužívajú nastavenie sociálneho systému.

Z nášho pohľadu by sme za trhlinu takejto racionality zrejme považovali vyčlenenie sa zo spoločnosti a predstavu toho, čo bude o tri, alebo o 20 rokov. Rómovia majú svoju poistku. Je ňou ich komunita, príbuzní a predovšetkým vlastné dospelé deti.

Chudoba totiž prináša úplne iné pohľady na život. Plánovanie budúcnosti je výsadou života v relatívnom materiálnom bezpečí a v spoločnosti, ktorá poskytuje individuálnu slobodu. Jedna zo spomínaných štúdií (linky pod článkom) hovorí, že fenomén veľkých rodín je fenoménom chudoby a nie rómskej kultúry. Nájdeme ho v chudobných juhoamerických barrios, v černošských getách, afrických slumoch, ale poznali ho aj naši starí rodičia.

V chudobe je rodina základnou hodnotou. Je tomu tak práve preto, že zabezpečuje chýbajúce spoločenské bezpečie. Partner a deti, ktoré už v relatívne nízkom veku prispievajú k optimálnemu chodu rodiny predstavujú takéto bezpečie a sú veľmi dôležitým životným cieľom. Bohatstvo i spoločenský štatút v rámci komunity je v pevnej a veľkej rodine. Vytváranie mnohopočetných rodín je teda prirodzeným znakom chudoby.

Na Slovensku je 60% Rómov rozptýlených medzi majoritným obyvateľstvom, nežijú v osadách alebo v mestských getách. Pôrodnosť týchto Rómov výrazne klesá.

Rómovia, tak isto ako my a naši rodičia či starí rodičia túžia nielen po rodine, ale súčasne aj po odpútaní sa od veľkých rodinných klanov a vytváraní si svojho vlastného individuálneho života. Potrebujú bezpečie, ktoré nám zabezpečuje práca. K získaniu práce potrebujú vzdelanie a presvedčenie, že ich majorita medzi seba príjme. Neodpustím si dopovedať, že bude musieť a že raz bude na to aj hrdá.

 

Odporúčam:

http://www.syndromrom.sk/?page_id=12

http://invivomagazin.sk/romovia-najrozsirenejsie-dezinformacie_207.htm

http://www.sme.sk/c/7035833/pravnicka-byty-pre-romov-zadarmo-su-mytus.html

http://www.rasizmus.sk/2010/08/04/ked-je-vola-robit-romom-na-nic/

http://kosice.korzar.sme.sk/c/5628682/romska-porodnost-klesa.html?_pianoz0VVU2=1

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

DOMOV

Matečnú odvolávajú už osem hodín, rozprava pokračuje

Ministerka čelí veľkej kritike.


Už ste čítali?