Stretneme sa v Osvienčime, priatelia.

Autor: Marta Medzihradská | 10.11.2013 o 13:30 | (upravené 18.7.2015 o 15:40) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  833x

Okolo témy beštiálneho vyhladzovania ľudí je veľa povrchných nechutností. Predstava, že sa niečo podobné zopakuje napríklad o 20 rokov je možno tiež nechutná, ale určite reálna. Za 70 rokov sa ani človek ani spoločnosť nemôže

 

Závery psychológov hovoria veľmi jasne. Vedú k ľudskej potrebe autority a masovosti. V mase sa ľudia cítia v bezpečí a veria, že všetko zvládnu. Ich vodca im dáva silu, ku ktorej by sa ako jedinci nikdy nedostali. Naviac nič netreba robiť, len veriť. Masa verí, že vodca dokáže vyriešiť všetko. Masa neprijíma žiadne námietky, inak by zničila samú seba. Platí, buď si s nami, alebo si proti nám. Pre mnohých Nemcov, a neskôr aj väčšinu z nich, bola táto valcujúca masa väznením. Museli predstierať, že so všetkým súhlasia. Tu už zrejme nebolo cesty späť.

Nezažívame podobné situácie, denne? V práci či v rodine? Mlčíme o problémoch, pretože kritika silnejších by nám poškodila, prípadne nás i vylúčila. Vo vyhrotených situáciách volíme radšej únik z takéhoto prostredia ako pokus o zmenu. Naopak, slabších kritizujeme často a radi, získavame tým väčšiu spoločenskú váhu. Avšak bez kritiky silných sa rodia diktátori, zmenšuje sa sloboda, miznú ľudské práva a niekedy, dosť často aj životy. V dave sa nikto necíti byť zodpovedný. Aj Hitler sa správal len v medziach ulahodenia davu, ktorý ho volil a posmeľoval.

Kľúčom k slušnej spoločnosti je kritický postoj ku každej autorite a odvaha kritizovať. Ak sme nedokázali kritikou presadiť slušné riešenie rómskej otázky, zvolíme si Kotlebu. Dokážeme potom kritizovať jeho radikálne riešenia? Tak, aby pomohol riešiť problém, ale aby nespravodlivo neubližoval? Nedokážeme! Pretože sme to nedokázali ani v na kritiku priaznivejších časoch. Spoločnosť, v ktorej sa nekritizuje skáče z jedného extrému do druhého.

Je načase začať kritiku povzbudzovať u iných a trénovať u seba. Aby už nebolo neskoro.

Ako učiteľka si môžem získavať prirodzených vodcov triedy, je to najjednoduchšie pre mňa aj pre žiakov na udržanie disciplíny a na zvládnutie učebnej látky. Ale nerozvíjam tým ich osobnosti, naopak, upevňujem ich prirodzený sklon ku konformite s vodcom. Ak súperím s vodcami triedy, vidím, ako ostatní bojujú sami so sebou. Buď si volia racionálne a humánne postoje a otvorene ich prezentujú, alebo zostanú verní vodcovi. Nie z presvedčenia o správnosti jeho postojov, ale z obavy o stratu vodcovej priazne a vylúčenia z kolektívu. Tu vidím ako sa formujú silné osobnosti. Nemajú to vôbec ľahké.

Zvyčajne som prvou autoritou v triede ja. Obdivujem tých žiakov, ktorí mi oponujú, ale nie preto, aby zľavili z pracovných nárokov a aby mi konkurovali a získali vodcovstvo. Naopak, sú to často tí najlepší žiaci. Ich kritický postoj ku mne nemá vplyv na ich pracovnú disciplínu. Môžem sa na nich spoľahnúť, pretože sú schopní pracovať samostatne, alebo v malých skupinkách. Vydiskutujú si so mnou metódy práce a hodnotenia a práve preto už nemusím nad nimi dozorovať, alebo „hviezdiť" pred tabuľou, tváriť sa ako múdra celebrita, aby som „nachytala" ich pozornosť a odovzdala im kúsok z učebnej látky.

Kritika nás odpútava od nádeje, že niekto iný za nás niečo vyrieši, potvrdzuje našu vlastnú osobnosť a formuje slušnú spoločnosť, ktorá neubližuje a nezabíja. Želela by som si, aby nám odvaha kritizovať silnejších nechýbala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?