SAV? A načo?

Autor: Marta Medzihradská | 22.8.2013 o 13:06 | (upravené 20.8.2014 o 21:50) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  1757x

Slovenskej akadémii vied nepraje ani súčasná vláda. Aj ja sa pridávam k väčšine okolo mňa a pýtam sa - Načo nám je? Nepýtam sa na potrebu výskumu a vedy, o jej význame asi nikto nepochybuje. Sú však hodnoty, ktoré zatienia všetko ostatné. Potrebujem sa najskôr spýtať na prácu našich vedcov a ich výsledky. Sú vôbec nejaké?

Nedávno som ukončila externé štúdium. Najmenej štyria prednášajúci sa nám posťažovali na nezmysly, ktoré sa o veciach z ich odboru objavujú v médiách. Títo ľudia si vôbec neuvedomovali, že zodpovednosť za zlú informovanosť, alebo neinformovanosť verejnosti nesú práve oni.

V západných štátoch je odborník, ktorý publikuje aj pre širokú verejnosť vážený ako človek so zmyslom pre humanitu a demokraciu. Je to morálna a zväčša i pracovná povinnosť všetkých odborníkov a vedcov. U nás to ešte stále neplatí, pretože je potrebné zjednodušiť obsah, zmeniť štýl a komunikovať s menej vzdelanými ľuďmi. A pre takúto „degradáciu" nenachádzame hodnotovú výmenu. Akoby sme ešte stále nedomysleli, že aj za kolektívnou slobodou je individuálna zodpovednosť.

Slovenskí vedci musia najskôr presvedčiť verejnosť o svojom prínose a až potom môžu očakávať, že si ich ľudia zamestnajú prostredníctvom štátu. Slovenská akadémia vied jednoducho ignoruje spoločnosť a preto má v nej také postavenie, aké má.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?