Straky na koloch

Autor: Marta Medzihradská | 29.7.2013 o 14:04 | (upravené 20.8.2014 o 20:42) Karma článku: 4,38 | Prečítané:  269x

Dovolenkové ležanie na slnku, vychutnávanie si luxusu a obsluhy nie je pre všetkých ideálnym relaxom. Mnohí sa radšej túlajú po centrách historických miest, hradoch, zámkoch, vežiach a múzeách. Môj otec tomu hovorieva - obdivovanie strák na koloch. Sú poznávacie zájazdy založené len na nejakom sebaklame poznávania a na zážitkoch bez hlbšieho významu?

Zdá sa, že áno. Kniha, alebo dobrý film by boli prínosnejšie. Avšak sila predstavy "byť inde" a zážitku z osobnej blízkosti s niečím "významným" je neúprosná. Je tak veľká, že dokáže cestovateľov presvedčiť o tom, že „čosi" v živote videli a poznali, že „niekde" boli a že tým ich cena vzrástla.

Je zaujímavé si uvedomiť, že začiatky týchto malých letných migrácií môžeme vidieť v časoch prvých zjavení a pútí do svätých miest. Mnísi tak položili základy masovému turizmu a nepochybne pri nich išlo okrem zaangažovania veriacich aj o veľké finančné výnosy. A prečo nie, veď davy ľudí precítili svoju silu, energiu a nádej.

Toho roku som pri hľadaní odpovede, kam na dovolenku, natrafila na impozantný prechádzkový chodník v šumavských lesoch. Chodník z dreva, postavený na vysokých stĺpoch, ktorý prechádza lesom tak, že stromy sú zvyčajne z dvoch tretín pod vami a z tretiny nad vami. Chodník neskôr nadobúda tvar pripomínajúci točité schody a vytvára vysokú vežu uprostred lesa. Točenie sa v kruhu iste nie náhodou pripomína prechádzky rozjímajúcich mníchov po obvode kláštorných dvorov, alebo krúženie pútnikov okolo posvätnej mešity v Mekke.

Tak ak nepoznáte les, alebo sami seba, môžete si zaplatiť vstupné. Nie sú tam hady, nehrozí vyvrtnutie členka a fotiť je dovolené. Alebo chodník čisto teoreticky poraďte egyptským priateľom, keď si pôjdete pozrieť pyramídy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?